Gripex na gorączkę - jak poradzić sobie z uciążliwym bólem głowy?
Światowa Organizacja Zdrowia określiła paracetamol mianem tzw. essential drug, co oznacza, że jest to lek do stosowania w każdej sytuacji klinicznej i u pacjentów w każdym wieku.
Paracetamol to jeden z najbardziej popularnych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Jego zakres działania nieco różni się od tradycyjnych niesterydowych leków przeciwzapalnych (NPLZ) dostępnych bez recepty, takich jak ibuprofen.
Leki wieloskładnikowe
Leki na przeziębienie i grypę zawierające paracetamol często łączone są ze składnikami takimi jak fenylefryna lub pseudoefedryna. Obkurczają one śluzówkę nosa, likwidując katar. Występująca obok paracetamolu witamina C wspomaga odporność organizmu. Kofeina występująca w produktach zawierających paracetamol zwiększa właściwości przeciwbólowe leku, jednocześnie poprawiając samopoczucie dzięki pobudzeniu ośrodkowego układu nerwowego.
Bezpieczeństwo w stosowaniu
Przyjmowany zgodnie z zaleceniami, paracetamol pozostaje jednym z bardziej bezpiecznych środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dostępnych bez recepty. Jego najważniejszym atutem jest to, że nie uszkadza ani nie podrażnia błony śluzowej żołądka, nie zaburza pracy nerek, przewodu pokarmowego ani agregacji płytek krwi. Dzięki temu paracetamol mogą stosować alergicy, osoby cierpiące na nadciśnienie, cukrzycę i chorobę wrzodową. Ryzyko interakcji paracetamolu z innymi lekami jest niewielkie, a jego działanie nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Dlatego paracetamol znajduje szerokie zastosowanie jako lek zwalczający ból i gorączkę.